spódnice

spodnice-1.jpg

Spódnice

Bez niej nie może obyć się żadna kobieca szafa. O czym mowa? Spódnice od polskich marek! Ten typowo kobiecy element garderoby potrafi w znakomity sposób uwydatnić zgrabne łydki, szczupłe kostki, długie nogi albo wręcz przeciwnie - odpowiednio dobrana spódnica ukryje tego, czego nie chcecie eksponować. Szukając spódnicy od ploskich marek na co dzień albo spódnicy wieczorowej, zamiast kierować kroki do popularnej sieciówki, zajrzyjcie na platformę Pakamera.pl. Znajdziesz tutaj najpiękniejsze spódnice od polskich projektantów. Spódnica midi, mini czy też tiulowa spódnica tutu to modele, które założycie na wiele okazji. Z naszego małego poradnika dowiecie się, z czym je łączyć, kiedy zakładać oraz zaproponujemy wam przykładowe stylizacje ze spódnicą, którymi olśnicie wszystkich. Specjalnie dla was przygotowaliśmy też krótką historię spódnicy - jednego z najbardziej kobiecych strojów epoki. 

spodnice.jpg

Czy spódnicę zawsze nosiły kobiety?

Spódnica jest wierzchnią częścią garderoby (w europejskiej kulturze zwykle kobiecej i dziewczęcej) od pasa w dół. Istnieje wiele rodzajów spódnic, a odpowiednio dobrane, pasują właściwie do każdego typu figury. Spoglądając jednak na historię tego elementu stroju, możemy zauważyć, że jeszcze całkiem do niedawna nosili go również mężczyźni.

W dalekiej przeszłości spódnice wykonywane były głównie ze trzciny, słomy oraz z futra zwierząt. Służyły do ochrony przed zimnem oraz wiatrem - zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Pamiętacie film RRRrrrr!!!? Dokładnie widać w nim, że w prehistorii spódniczka była raczej elementem męskiego stroju. Kobiety nosiły raczej coś na kształt sukienki, która zakrywała również piersi. Tak sam trend zaobserwować można również w czasach starożytnych. Podczas gdy panie nosiły zwykle sukienki, panowie często wybierali raczej spódniczki, które przy okazji eksponowały pięknie wyrzeźbione, męskie torsy. Historia spódnicy nabrała rozpędu dopiero w wiekach średnich. 

W średniowieczu początkowo wszyscy nosili coś na kształt sukni. Dokładnie nie wiemy, skąd przyszedł pomysł, aby rozdzielić ten element garderoby na dwie części: spódnicę i gorset, ale dosyć szybko moda ta zyskała na popularności. Spódnica stworzyła możliwość łączenia góry i dołu w celu tworzenia rozmaitych kombinacji, co było tym bardziej praktyczne, że w tamtych czasach materiały na ubrania były niezwykle drogie. W ten oto praktyczny sposób rozpoczęła się moda na spódnicę. Największą furorę oryginalna spódnica zaczęła jednak robić dopiero jednak robić na początku ubiegłego wieku, a modę na nią wylansowały sufrażystki. Od tego momentu ten element kobiecego stroju zaczął szybko ewoluować i przybierać coraz to nowsze formy oraz… długości.

W latach 20., razem z nastaniem mody na tzw. chłopczycę, spódnica uległa skróceniu. Popularność zyskały wąskie, plisowane spódnice za kolana, choć odważniejsze kobiety nosiły też krótsze fasony. Pod koniec lat 20. panie zaczęły nosić asymetryczne spódnice - krótsze z przodu lub ze zwisającymi nogami. Taki krój pozwalał eksponować figurę i podkreślał kobiece kształty. W 1947 roku krój spódnicy zrewolucjonizował Christian Dior, tworząc nową sylwetkę zwaną New Look. New Look to nic innego jak połączenie dopasowanego żakietu z rozkloszowaną spódnicą do połowy łydki. Tę niezwykle kobiecą stylizację z miejsca pokochały gwiazdy, z Marilyn Monroe, Audrey Hepburn i Brigitte Bardot na czele. Konkurencję dla New Look stanowiła niezwykle seksowna spódnica ołówkowa, która pozwalała na eksponowanie zmysłowych, kobiecych kształtów.

Mini - spódniczka na miarę naszych czasów

W temacie spódnicy problematyczna zawsze była jej długość. Króciutkie spódnice mini “wyszły na ulice” dopiero w latach 60. i z miejsca wywołały skandal. Młodzieżową rewolucję rozpoczęła Brytyjka Mary Quant, która spopularyzowała kultowe miniówki. Do popularności krótkiej spódnicy przyczyniła się modelka Twiggy, jedna z ikon ówczesnego Londynu. Miniówki pokochały zarówno arystokratki i przedstawicielki zamożnych rodów, jak i zwykłe dziewczyny. Noszono je odważnie: w połączeniu z białymi kozakami i winylowymi płaszczami. Nastąpiła prawdziwa, modowa rewolucja.

Lata 70. to przede wszystkim hippisi.

Przez pierwsze lata dziewczyny nosiły głównie

  • maxi spódnice z falbanami,
  • piękne spódnice w kwiaty, 
  • Popularne były także spódnice jeansowe oraz sztruksowe spódnice o kroju litery A.
  • Lata 70. to także czas popularności tak zwanych spódnic bananówek, o której marzyła każda dziewczyna.

Moda lat 80. to czas, kiedy popularna stała się moda biznesowa.

Stąd panie w tych czasach nosiły głównie eleganckie spódnice o dopasowanym kroju, które wpisywały się w trend “power dressing”. Spódnica stała się wąska, zwykle o długości midi. Looki z tamtej dekady zobaczycie na przykład w popularnym serialu “Dynastia”, którego bohaterki lansowały trendy.
Moda lat 90. to z kolei powrót do znanych już wcześniej trendów. Dozwolone były wszystkie modele: mini, midi i maxi. Popularny stał się styl vintage, a w szafie ówczesnej fashionistki nie mogło zabraknąć modnej spódnicy boho

Jakie buty do spódnicy?

Obecnie trudno mówić o jakichś charakterystycznych trendach, jeśli chodzi o modele spódnic. Na ulicach zobaczymy je wszystkie: od mini, przez bombki, po spódnice za kolano oraz maxi. Dobierając buty do spódnicy, musimy przede wszystkim dopasować je do okazji oraz miejsca, w które się wybieramy. Spódnica od polskich marek jest niezwykle uniwersalnym elementem garderoby, możemy więc nosić ją zarówno na spacer do parku, do pracy, czy też na wesele lub wielki bal. Sytuacje wizytowe wymagają od nas eleganckiego obuwia, postawcie więc na klasyczne czółenka. Dobrym wyborem będą modele na obcasie, ale możesz też wybrać buty na płaskiej podeszwie, na przykład wygodne balerinki. W mniej zobowiązujących sytuacjach możesz pozwolić sobie na luz i do spódnicy założyć na przykład adidasy, które w połączeniu ze spódnicą wyglądają odrobinę zadziornie i modnie przełamują jej charakter. 

Nietypowe spódnice kochają kozaki. Jesienią i zimą do ulubionej spódnicy midi zakładaj seksowne muszkieterki na obcasie. Całość stworzy niezwykle trendowy look, który lansują obecnie najbardziej popularne fashionistki i modowe blogerki.

Czytaj w Magazynie