hydrolaty

hydrolaty-2109.jpg

Hydrolat

Co to hydrolat?

Najprościej mówiąc, hydrolat to zamiennik toniku. Otrzymywany jest w wyniku destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. Pozostała w tym procesie woda, do której przeniknęły dobroczynne składniki z roślin oraz niewielkie ilości olejków eterycznych, to właśnie hydrolat. Woda roślinna zwana hydrolatem ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji twarzy i całego ciała. Jeżeli szukacie naturalnych kosmetyków o bezpiecznych i dobrych dla waszego organizmu składach, zapraszamy was do zapoznania się z ofertą naturalnych hydrolatów od polskich marek. Na platformie Pakamera.pl znajdziecie duży wybór wód roślinnych, spośród których bez trudu odnajdziecie rodzaj idealny dla swojej skóry.

Wody roślinne kiedyś uważano za bezużyteczne, dziś ich właściwości są niezwykle cenione i stosowane w różnych celach. Co ważne przy tego rodzaju kosmetyku to fakt, że ma pH zbliżone do naturalnego, można je więc stosować bezpośrednio na skórę lub włosy. Ponadto hydrolaty mogą być stosowane przez wszystkich, niezależnie od typu cery. 
 

hydrolaty-9033.jpg

Dzięki swoim magicznym właściwościom naturalne hydrolaty znakomicie pielęgnują skórę. . Coraz częściej stosujemy je zamiast toników, co jest świetnym sposobem na przygotowanie swojej skóry do etapu nawilżania. Warto wspomnieć, że toniki często zawierają szkodliwy dla naszej skóry alkohol. Hydrolat jest o wiele bezpieczniejszym i delikatniejszym rozwiązaniem. Jak zatem stosować hydrolat? Za pomocą hydrolatu można dokonać wielu zabiegów kosmetycznych, takich jak oczyszczanie czy nawilżanie, ale najczęściej służy on do wspomnianego wcześniej tonizowania skóry. Wystarczy po prostu spryskać nim twarz lub go w nią wklepać, poczekać aż wyschnie, a następnie nałożyć serum i krem nawilżający. Hydrolat może też posłużyć do zemulgowania ulubionego olejku, wówczas nie czekamy aż kosmetyk wyschnie, tylko nakładamy olejek na jeszcze mokrą od hydrolatu twarz. Rankiem możecie posłużyć się hydrolatem jako zamiennikiem płynu do mycia twarzy - doskonale usuwa on zanieczyszczenia i resztki potu, odświeża i nadaje skórze promienny wygląd. Poza tym, hydrolaty sprawdzają się jako dodatek do maseczek. Stosowane w połączeniu z glinkami i algami w postaci maski, znacząco zwiększają ich działanie oraz skuteczność. 

Jak stosować hydrolat?

Hydrolaty mają zastosowanie nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale również ciała i włosów. Można dodawać je na przykład do szamponów, płukanek czy maseczek do włosów, zwiększając tym samym wnikanie dobroczynnych składników. Niektóre typy hydrolatów można dolewać do kąpieli, a nawet płukać nimi jamę ustną. Co ciekawe, hydrolaty znajdują również zastosowanie w kuchni. Naturalny hydrolat z pomarańczy doskonale nadaje się do nasączania biszkoptów czy innych ciast. Za ich pomocą możecie również odświeżać ubrania lub mieszkanie. 

Jaki hydrolat do twarzy?

Ponieważ hydrolat jest produktem, który łatwo się psuje, warto wybrać taki, który w swoim składzie zawiera konserwanty. Warto też przechowywać je w lodówce - poza tym, że dłużej zachowają wtedy swoje właściwości, to chłodny hydrolat w magiczny sposób usunie rano opuchliznę z twarzy. W ofercie hydrolatów dostępnych na Pakamera.pl z łatwością znajdziecie idealne dla waszej skóry.
Najbardziej popularnye hydrolaty: 

  • Hydrolat różany, który doskonale nawilża i regeneruje skórę, tonizuje, poprawia koloryt, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Hydrolat różany nadaje się do każdego typu skóry, zwłaszcza do tej z pierwszymi oznakami starzenia.   
  • Hydrolat lawendowy wykazuje właściwości gojące, łagodzące i antyoksydacyjne, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Idealnie sprawdzi się też w przypadku skóry tłustej i mieszanej. hydrolat lawendowy, idealny dla skóry trądzikowej i ze skłonnościami do niedoskonałości.
  • Hydrolat z kwiatu pomarańczy ściąga, regeneruje, działa przeciwzapalnie i łagodząco. Przyniesie ukojenie skórze z trądzikiem różowatym oraz mieszanej. 
  • Hydrolat z pszenicy- jeżeli borykacie się z problemem suchej i odwodnionej skóry, postawcie na nawilżający hydrolat z pszenicy
Czytaj w Magazynie